Szczypta wyuczonego optymizmu w praktyce :)

Jak to się dzieje, że ludzie wybierają optymizm lub pesymizm? Badający to zjawisko psycholodzy uważają, że kluczem jest to, co nazywa się „stylem wyjaśniania” danej osoby. Składają się na niego 3 komponenty:

Styl wyjaśniania to sposób, w jaki dana osoba wyjaśnia to co ją spotyka. Szczególnie ważne jest to w sposobie interpretowania własnych sukcesów i niepowodzeń. To na tej podstawie psycholodzy określają, czy mamy do czynienia z optymistycznym czy pesymistycznym stylem wyjaśniania.

 Przykład: Dostajesz ocenę niedostateczną z klasówki z angielskiego. Jak to wyjaśniasz korzystając ze stylu pesymistycznego lub optymistycznego?

Doktor Suzanne Segerstrom przeprowadziła dużą ilość badań dotyczących optymizmu i pesymizmu. Miała wielkie obawy i zastrzeżenia co do biernego, nierealistycznego optymizmu okazywanego przez niektórych ludzi. Po wielu latach doszła wreszcie do trafnej jej zdaniem definicji optymizmu:

 „Oczekujesz tego, co najlepsze w przyszłości i pracujesz nad tym by to osiągnąć. Wierzysz, że przyszłość jest czymś, co możesz kontrolować.”

 

Uważaj jednak na irracjonalny optymizm, który może sprzyjać małej motywacji do działania.

Źródło:

Seligman, M. E. P., (2010). Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie. Poznań: Media Rodzina.

Segerstrom SC. Breaking Murphy’s law. New York: Guilford; 2006a.

 

Segerstrom S.C., Taylor SE, Kemeny M.E., Fahey J.L. Optimism is associated with mood, coping, and immune change in response to stress. J. Pers Social Psychol. 1998;74:1646 –1655.

Zapisz się do newslettera!
Najnowsze wpisy